Dołącz do czytelników
Brak wyników

Terapia behawioralna

18 lipca 2022

NR 30 (Lipiec 2022)

Techniki relaksacyjne dla psa według metody Tellington TTouch

0 262

Tellington TTouch to opracowana ponad 30 lat temu przez Lindę Tellington-Jones metoda współpracy ze zwierzętami, znajdująca pozytywne zastosowanie w kontekście wsparcia psa na poziomie zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym. Powstała ona na bazie odkryć i osiągnięć metody Feldenkreisa, oferowanej ludziom.

Metoda ta składa się z kilku komponentów, takich jak świadomy dotyk w komunikacji ze zwierzęciem, użycie bandaży elastycznych w celu wykonania rozluźniających technik owijkowych oraz praca na elementach i smyczy z podwójnym zapięciem na szelkach w celu wprowadzenia psa w stan równowagi fizycznej.
Techniki Tellington TTouch mogą pomóc w: 

POLECAMY

 • zmianie zachowania psa (poprzez wpłynięcie na zwiększony stan relaksacji oraz poczucie pewności siebie związany ze wzrostem świadomości swojego ciała);
 • poprawie stanu i samopoczucia starszych psów (oraz tych zmagających się z artretyzmem, dysplazją stawów itd.);
 • przyspieszeniu procesu gojenia ran oraz szybszej rekonwalescencji po zabiegach chirurgicznych;
 • poprawie koordynacji i równowagi fizycznej (a przez to wpływać na stan emocjonalny);
 • pogłębieniu stanu relaksacji zarówno u psa, jak i u siebie;
 • uzyskaniu większej uważności na potrzeby dotykowe psa oraz subtelności wysyłanych przez niego komunikatów.

W artykule skupię się przede wszystkim na pierwszym z wymienionych wcześniej elementów, czyli świadomym dotyku, a także opiszę, w jaki sposób wprowadzić pierwszy podstawowy ruch okrężny TTouch do codziennej praktyki obecności ze swoim psem.

Uważny dotyk jako dialog z ciałem i układem nerwowym

Zanim jednak przejdziemy do konkretnych kroków, chciałabym zwrócić uwagę na to, dlaczego tak istotne jest wzięcie pod uwagę ciała fizycznego w terapii behawioralnej psów, tym bardziej jeśli pracujemy ze zwierzęciem, które doświadczyło w swoim życiu traumatycznego wydarzenia. Otóż w momencie powstawania traumy niewyrażone wówczas emocje „zapisują” się w ciele na poziomie komórkowym, co z kolei może prowadzić do wytworzenia się w nim napięć oraz postawy/nawykowego sposobu poruszania się, które w znaczącym stopniu przyczyniać się będą do utrzymywania zwierzęcia w poczuciu zagrożenia, którego doznało kilka miesięcy lub nawet lat wcześniej. 
 


To tak jakby życie psa toczyło się dalej, jednak ciało fizyczne – a wraz z nim układ nerwowy – zatrzymało się w czasie, koncentrując się na doznanej krzywdzie i obudowując się w pewnego rodzaju pancerz ochronny przed zagrożeniami z zewnątrz. Nie dotyczy to wyłącznie sytuacji, w której zwierzę zostało skrzywdzone – także zabieg czy operacja mogą stać się traumatycznym doświadczeniem.
Z pomocą uważnego dotyku TTouch, w którym przede wszystkim bazujemy nie na własnym wyobrażeniu, jak powinna przebiegać sesja, a na tym, co komunikuje nam pies, możemy nawiązać komunikację z ciałem i pomóc mu powrócić do stanu poczucia bezpieczeństwa. 

Podstawowy okrężny ruch TTouch 

TTouch zapewnia zbiór prostych do nauczenia się technik dotykowych, które z łatwością mogą być wprowadzone do życia przez każdego opiekuna, behawiorystę czy trenera. Nie wymaga on znajomości anatomii, a raczej po prostu obserwacji reakcji psa, który pokaże nam, czy dana technika mu odpowiada, czy też nie.
Zanim rozpoczniemy wprowadzenie podstawowego ruchu TTouch, warto się upewnić, że sami jesteśmy zrelaksowani, a także że nie mamy żadnego konkretnego celu do osiągnięcia poza tym, by osiągnąć pełnię obecności w połączeniu z psem. Polecam wykonanie kilku głębokich oddechów, poczucie ziemi pod stopami i dopiero po tym krótkim przygotowaniu siebie – położenie dłoni na psie. 
Rozpoczynamy przegłaskiwaniem psa wzdłuż jego ciała, szukając miejsca „komfortu”, w którym wprowadzimy ruch TTouch. Wszelkie miejsca, w których pies pod wpływem naszego dotyku obraca się na grzbiet, intensywnie zaczyna lizać nas po dłoni, zastyga, wstrzymuje oddech, napina ciało – omijamy i nie naciskamy, by pies zaakceptował w nich nasz dotyk.
Gdy już znajdziemy taką strefę, w której pod dotykiem naszej dłoni zwierzę decyduje się, by zostać obok, łagodnie rozluźnia spojrzenie i oddycha miarowo, możemy rozpocząć wprowadzenie ruchu okrężnego.
 

Czy wiesz, że...

Zanim rozpoczniemy wprowadzenie podstawowego ruchu TTouch, warto się upewnić, że sami jesteśmy zrelaksowani, a także że nie mamy żadnego konkretnego celu do osiągnięcia poza tym, by osiągnąć pełnię obecności w połączeniu z psem.


O czym należy pamiętać?

Poniżej dzielę się kilkoma wskazówkami, o czym warto pamiętać przy jego wykonywaniu:

 • Kładąc dłoń na ciele psa, wyobraź sobie tarczę zegara. Niejako przyklej ją na niej, po czym wykonaj 1 okrężenie + 1⁄4, zaczynając na godzinie 6:00, a kończąc na godzinie 9:00. Pamiętaj, by wykonywać ten ruch, poruszając skórą, a nie ślizgając dłonią po skórze. Wybierz taki kierunek ruchu, w którym skóra porusza się z większą łatwością.
 • Nacisk naszego dotyku powinien być niewielki – przedstawiamy go na skali 1–3. 
  Nacisk 1 można odczuć, opierając palec na swojej powiece i poruszając nim okrężnie w sposób, który nie będzie powodował dyskomfortu na gałce ocznej.
  Nacisk 3 różni się tym, że powtarzając to samo, ale tym razem na swoim przedramieniu, wywieramy taką siłę, która pozwala na uzyskanie wgłębienia w skórze.
  Nacisk 2 to ten pomiędzy tymi opisanymi powyżej. Różnice te są faktycznie subtelne, jednak z czasem będziesz w stanie odczuć je zarówno u siebie, jak i u swojego psa. 
 • Nacisk dostosuj do...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy