Motywacja to stan gotowości do wykonania określonego działania, które organizm postrzega jako najlepszą drogę do zaspokojenia swojej potrzeby, podyktowaną przez jego fizjologię i liczne stany psychiczne. Samo słowo „motywacja” pochodzi od greckiego „emovere” oznaczający ruch. W przypadku szkolonych psów to najwyższa skłonność do wykonania danego wzorca motorycznego, adekwatnego – w mniemaniu zwierzęcia (tu ogromną rolę odgrywają psie emocje i doświadczenia) – do danego czasu, przestrzeni, bodźcowania. Jest to rozpoczęcie, skierowanie i wykonywanie aktywności w określonym celu – w przypadku psa jest to cel biologiczny. Składa się ona z kierunku, wysiłku i wytrwałości – te składowe pozwalają ocenić stopień zmotywowania psa do działania. Odbywa się ona w sekwencji: odczucie deficytu – potrzeba – chęć zaspokojenia potrzeby – cel – działanie mające na celu osiągnięcie celu – zaspokojenie potrzeby.
A jeśli w grę wchodzą emocje, nie możemy gotowości do działania uzależnić jedynie od tego, czy w środowisku psa występuje „smaczek” zwany nagródką, czy też nie. Czysto behawioralne podejście wydaje się być już nieco ubogie – warto byłoby zasięgnąć nieco wiedzy z dziedziny, jaką jest kognitywistyka – interdyscyplinarna dziedzina nauki badająca procesy umysłowo-poznawcze, takie jak podejmowanie decyzji, pamięć czy uwaga. Koniecznie trzeba zaznaczyć, że psychiki i procesów motywacyjnych psa nie możemy sprowadzać już tylko do tzw. kwadratu wzmocnień; byłoby to podejście dalece niepełne i ubogie.
Reaktywny pies po nieodpowiednim szkoleniu
Coraz częściej na konsultacje i szkolenia o profilu behawioralnym, mającym na celu modyfikację nie tyle zachowań, co postrzegania i reagowania psa na bodźce środowiskowe, a nie st...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!