Przewodnik psa

Terapia behawioralna

Czy właściciel psa to synonim jego przewodnika? Oczywiście, że nie. Jako behawioryści codziennie w swojej praktyce borykamy się nie tylko z kwestią nauczenia naszych psich podopiecznych komend, odwrażliwieniem na konkretne bodźce czy ich socjalizacją – to wszystko nie miałoby racji bytu, gdybyśmy wcześniej nie nauczyli opiekuna szkolonego zwierzęcia odpowiedniego postępowania ze swoim pupilem. To naszym zadaniem jest sprawić, aby opiekun psa stał się także jego przewodnikiem.

Wbrew pozorom, nie jest to jednak wcale taka prosta sprawa. Wymaga ona wyczucia oraz podstaw znajomości ludzkiej natury – co dla początkujących behawiorystów bywa zaskakujące, że ich praca opiera się przede wszystkim na zrozumieniu i wsparciu człowieka, borykającego się z problemem behawioralnym swojego psa.

Właściciel – opiekun – przewodnik

Wśród trenerów, zoopsychologów i behawiorystów często można spotkać się ze swoistą nomenklaturą, określającą człowieka mającego pewną relację ze swoim psem. Przyznam, że posiadam swoje definicje na te pojęcia (tab. 1).

Tab. 1. Różnice między właścicielem, opiekunem a przewodnikiem zwierzęcia

...
Właściciel Opiekun Przewodnik
Człowiek, który prawnie jest posiadaczem psa nabytego drogą kupna lub adopcji To właściciel, który jest w stanie zapewnić psu, w świadomy sposób, zaspokojenie jego podstawowych potrzeb, takich jak: schronienie, karma, spacery i elementy zaangażowania wynikającego z łączącej go z psem relacji

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy