Przegląd metod pracy z psem lękliwym

Terapia behawioralna

Fobia, strach i lęk interpretowane są często jako jeden przypadek ze względu na podobne objawy zewnętrzne. W rzeczywistości są to trzy odrębne emocje, które należy rozróżnić, by móc odpowiednio zdiagnozować stan emocjonalny psa.

Fobia wykrywana jest w przypadku, gdy pies boi się jednego lub wielu bodźców z otoczenia, które w rzeczywistości nie zagrażają jego bezpieczeństwu. Jest to ekstremalnie wysoki poziom strachu, określany jako zachowanie patologiczne. W większości przypadków powodu wystąpienia fobii nie da się wyjaśnić w racjonalny sposób, tak więc często są to zjawiska lub rzeczy, które nie są realnym zagrożeniem stanu zdrowia lub życia psa. W przypadku fobii poziom stresu jest tak wysoki, że upośledza prawidłowe funkcjonowanie organizmu, przez co spada jakość życia zwierzęcia.

Lękiem nazwać można zdenerwowanie lub obawę w stosunku do przewidywanego zagrożenia. Działa to na zasadzie negatywnych doświadczeń i skojarzeń z przeszłości. Pies, wsiadając do auta, odczuwa lęk, ponieważ każda (lub przynajmniej kilka) jazda samochodem doprowadziła do wizyty w gabinecie weterynaryjnym lub salonie groomerskim. Do najczęściej diagnozowanych lęków należy lęk separacyjny. Pies pozostawiony sam w domu niszczy przedmioty, nadmiernie wokalizuje, załatwia się. Objawami lęku separacyjnego są wylizywanie ciała do krwi, nadmierne ślinienie, niespożywanie jedzenia i picia do powrotu opiekuna do domu, drapanie w drzwi.

Strach jest reakcją emocjonalną na bodziec odbierany przez psa jako zagrożenie. Jest to emocja pojawiająca się bezpośrednio w sytuacji niebezpieczeństwa. Objawami strachu są przyspieszony oddech, podwyższone tętno oraz napięcie mięśni, a także zastygnięcie w bezruchu, ucieczka, nadpobudliwość. Zaobserwować można również pozy charakterysty...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy