Postępowanie dietetyczne u kotów z cukrzycą

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Pacjenci cukrzycowi stanowią znaczący procent w mojej praktyce. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż elementem terapii jest odpowiednia dieta. Wynika to z faktu, iż prawidłowo dopasowane żywienie jest w stanie znacznie obniżyć przyjmowaną przez kota dawkę insuliny, a w niektórych przypadkach nawet doprowadzić do remisji choroby.

Systematycznie zwiększa się liczba zwierząt z tym schorzeniem zgłaszanych do mnie na ułożenie prawidłowej diety. Rośnie też świadomość opiekunów dotycząca tego, jak ważne jest żywienie w ogóle, a szczególnie w przypadku chorób. Jest to bardzo pozytywne, ponieważ wczesne wykrycie cukrzycy u kotów może pozwolić na jej całkowite wyleczenie  wyłącznie dzięki odpowiedniej diecie. 

Koci pacjent z cukrzycą

Jak wygląda kot diabetyk? Jest zazwyczaj otyły, w wieku powyżej 6. roku życia, a jego aktywność fizyczna jest praktycznie żadna. Co jeszcze wpływa na rozwój choroby? Przede wszystkim nieprawidłowa dieta, ciągły stres oraz stosowanie glikokortykosteroidów. Warto zwrócić uwagę na fakt, że badania wykazały zwiększoną predyspozycję do zachorowań u kotów burmańskich, jednakże także poza tą rasą tło genetyczne ma znaczenie. Ciekawym jest fakt, że cukrzyca częściej dotyczy samców, w szczególności kastratów, co ma związek ze zmienionym metabolizmem. Nadwaga jest kolejnym czynnikiem predysponującym. Zdarzają mi się także pacjenci wyłamujący się ze schematu zbędnych kilogramów, ale praktycznie zawsze są to zwierzęta żywione karmami o wysokiej zawartości węglowodanów.

Cukrzyca – podstępny przeciwnik

Cukrzyca (DM – diabetes mellitus) to choroba metaboliczna o złożonej etiologii. Występuje powszechnie w kociej populacji – szacuje się, że dotyczy jednego na 250 kotów. Cechuje się przewlekłą hiperglikemią oraz zaburzeniami przemian metabolicznych, które są wywoływane przez upośledzenie wydzielania insuliny i/lub jej działania. Przyjmuje się, że może być to wynik zarówno nadmiernej masy ciała, jak i faktu, że koty żyją po prostu dłużej i są częściej i dokładniej badane niż wcześniej.

Typy cukrzycy

Wyróżniamy dwa główne rodzaje tej choroby: typ 1 i typ 2 Typ 1 charakteryzuje to, że komórki ß wysp trzustki są uszkodzone. W cukrzycy typu 2 insulina j...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy