Obrona zasobów u młodego owczarka podhalańskiego – zrozumienie potrzeb rasy kluczem do prawidłowej relacji

Case study

Przedstawiona w niniejszym tekście historia młodego owczarka podhalańskiego jest kolejnym dowodem na rozpowszechniający się problem słabego zrozumienia potrzeb gatunku, jakim jest pies, oraz poszczególnych jego rasowych przedstawicieli.

Samica owczarka podhalańskiego w momencie konsultacji miała ukończone dziesięć miesięcy. Szczeniak został zakupiony w wieku ośmiu tygodni z hodowli, w której psy mieszkały na zewnątrz, jednak z relacji właścicieli wynikało, że hodowca poświęcił im sporo czasu. Matka szczenięcia jest zdystansowana wobec obcych ludzi, ale bez reakcji agresywnych. Obecnie pies żywiony jest dietą suchą (karma z dodatkami kukurydzy, sucha karma jest dostępna cały czas) z dodatkami gotowanego mięsa. Niechętnie zjada suchą karmę, często jedzenie zostaje w misce.

Wywiad domowy

Z relacji opiekunów wynika, że samica od zawsze zwracała uwagę na głośniejsze dźwięki – najczęstszymi reakcjami na nie były odejście, wzdrygnięcie, ucieczka, szczekanie na bodziec. Potrafi przebywać w samotności bez zachowań destrukcyjnych bądź wokalizacji, jednak przed opuszczeniem mieszkania przez opiekunów pies usiłuje ich powstrzymać, próby te kierowane są zwłaszcza wobec  Pani. Od szczenięcia opiekunowie  śpią z psem w salonie, żeby nie był sam – początkowo nie lubiła samotności i opiekunowie z troski postanowili być blisko niej.
Opiekunowi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy