Jak przygotowywać posiłki dla psa

Dieta i suplementacja Otwarty dostęp

Przygotowywanie posiłków dla czworonogów staje się coraz popularniejszym trendem wśród opiekunów zwierząt. Co mnie bardzo cieszy, to stopniowe odchodzenie od tradycyjnie rozumianego w Polsce gotowania dla zwierząt – bez bilansu, z dużą ilością dodatków węglowodanowych typu ryż, kasza czy makaron. Coraz mocniej też w świadomości opiekunów buduje się informacja o potrzebie suplementacji, co jest bardzo istotne.

Pamiętajmy, że często przygotowywanie w dany sposób gotowanych bądź surowych posiłków może wynikać z domowych nawyków. Wiele osób uczłowiecza też zwierzęta, uważając, że powinny jeść taki pokarm jak człowiek. To nie jest prawda! Zwierzęta mają swoje potrzeby żywieniowe, odmienne od naszych. 
Jakie są plusy karmienia posiłkami przygotowywanymi własnoręcznie? Wiemy, co trafia do miski zwierzęcia! Opiekunowie uważają też, że taki pokarm jest po prostu zdrowszy i zawiera więcej składników odżywczych niż karmy komercyjne, a także jest wolny od konserwantów, barwników oraz substancji poprawiających smak i zapach, które są postrzegane jako niepożądane. Przy mniejszym gabarytowo psiaku żywienie w taki sposób może być też tańsze. Osoby, które nie jedzą mięsa, a szanują potrzeby swoich mięsożernych podopiecznych, czują się też lepiej, że mogą wybierać mięso pochodzące na przykład z małych hodowli, gdzie zwierzęta hodowlane żyją w lepszych warunkach. Każdy ma swoją motywację, aby we własnej kuchni rozpocząć świadome żywienie psa i wziąć za nie odpowiedzialność!

Zacznijmy jednak od początku…

…czyli od omówienia, jakie alternatywy dla karm komercyjnych są dostępne. Do wyboru mamy dietę surową albo gotowaną. Myślę, że każdy już słyszał określenia „dieta BARF/RAW” – to właśnie w tym zawiera się die...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy