Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja , Otwarty dostęp

19 stycznia 2022

NR 27 (Styczeń 2022)

Jak przygotowywać posiłki dla psa

0 636

Przygotowywanie posiłków dla czworonogów staje się coraz popularniejszym trendem wśród opiekunów zwierząt. Co mnie bardzo cieszy, to stopniowe odchodzenie od tradycyjnie rozumianego w Polsce gotowania dla zwierząt – bez bilansu, z dużą ilością dodatków węglowodanowych typu ryż, kasza czy makaron. Coraz mocniej też w świadomości opiekunów buduje się informacja o potrzebie suplementacji, co jest bardzo istotne.

Pamiętajmy, że często przygotowywanie w dany sposób gotowanych bądź surowych posiłków może wynikać z domowych nawyków. Wiele osób uczłowiecza też zwierzęta, uważając, że powinny jeść taki pokarm jak człowiek. To nie jest prawda! Zwierzęta mają swoje potrzeby żywieniowe, odmienne od naszych. 
Jakie są plusy karmienia posiłkami przygotowywanymi własnoręcznie? Wiemy, co trafia do miski zwierzęcia! Opiekunowie uważają też, że taki pokarm jest po prostu zdrowszy i zawiera więcej składników odżywczych niż karmy komercyjne, a także jest wolny od konserwantów, barwników oraz substancji poprawiających smak i zapach, które są postrzegane jako niepożądane. Przy mniejszym gabarytowo psiaku żywienie w taki sposób może być też tańsze. Osoby, które nie jedzą mięsa, a szanują potrzeby swoich mięsożernych podopiecznych, czują się też lepiej, że mogą wybierać mięso pochodzące na przykład z małych hodowli, gdzie zwierzęta hodowlane żyją w lepszych warunkach. Każdy ma swoją motywację, aby we własnej kuchni rozpocząć świadome żywienie psa i wziąć za nie odpowiedzialność!

POLECAMY

Zacznijmy jednak od początku…

…czyli od omówienia, jakie alternatywy dla karm komercyjnych są dostępne. Do wyboru mamy dietę surową albo gotowaną. Myślę, że każdy już słyszał określenia „dieta BARF/RAW” – to właśnie w tym zawiera się dieta surowa. Jej składnikami w przypadku psów są: mięso, podroby, warzywa i owoce oraz suplementy. Mięsne kości są opcjonalne i mogą być zastąpione odpowiednią suplementacją. Dlaczego o tym piszę? Ponieważ często podnoszonym argumentem przeciwko diecie surow...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy