Dołącz do czytelników
Brak wyników

Opieka i pielęgnacja , Otwarty dostęp

19 listopada 2021

NR 26 (Listopad 2021)

Jak przygotować się na psią starość?

0 558

Starzenie się jest procesem fizjologicznym, dotykającym każdy żyjący organizm. Nie da się go uniknąć, ale można dołożyć starań, aby zachować organizm w dobrym zdrowiu oraz komforcie psychofizycznym jak najdłużej. W istocie w dużej mierze na „łagodny” sposób starzenia się organizmu psa wpływa wiele czynników, więc aby psia starość była w miarę spokojna, trzeba przygotować się do niej już wcześniej.

Proces starzenia się u psów przebiega bardzo indywidualnie i w sposób dość zróżnicowany w obrębie samego gatunku, bowiem średnia życia u psów, w zależności od ich rozmiaru, znacząco się różni. W związku z tym wiek, w którym możemy zaobserwować pierwsze oznaki starzenia się, będzie diametralnie inny u chihuahua, labrador retrievera i wilczarza irlandzkiego. Każda z wspomnianych ras należy do innej grupy wielkości psów, a co za tym idzie – znacząco różni się ich długość życia. I tak też można przyjąć, iż pięcioletni chihuahua to dorosły pies w sile wieku, labrador retriever wchodzi w okres starzenia się, zaś wilczarz irlandzki będzie już zaawansowanym seniorem, wchodzącym w schyłek swojego życia. Dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, w oparciu o dokładne dane dotyczące konkretnego zwierzęcia.

POLECAMY

Zanim pojawią się pierwsze oznaki

Paradoksalnie ujmując sprawę, o starości psiej należy myśleć już na poziomie rozwoju szczenięcia i odpowiednio inwestować w niego, aby utrzymać jego organizm w dobrej kondycji psychofizycznej. W związku z tym należy dołożyć wszelkich starań, aby psi organizm był prawidłowo odżywiony dobrej jakości pożywieniem, bogatym w białko o wysokiej strawności, a także dostarczać w miarę możliwości produkty naturalne, bogate w antyoksydanty, zioła i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Oprócz wysokiej jakości posiłków należy zwrócić szczególną uwagę...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy