Eksploracja, czyli co jesteśmy winni naszym psom?

Inspiracje Otwarty dostęp

Wraz z rozwojem wiedzy dotyczącej zachowań i funkcjonowania psów w naszym świecie rośnie także nasza świadomość na temat ich potrzeb. Coraz wyraźniej widzimy, że warunki, w jakich żyją współczesne czworonogi, dalece odbiegają od środowiska w egzystencji, do której przystosowała je natura. Mając na uwadze ogromny rozdźwięk między tym, jak wyglądałoby życie naszych psów „na wolności”, a tym, jaką rzeczywistość mamy im do zaproponowania w naszych mieszkaniach, powinniśmy zadać sobie pytanie, co możemy zrobić, by dać naszym czworonożnym podopiecznym szansę na ciekawą i bogatą w doświadczenia codzienność.

Ciekawość to pierwszy stopień do dobrej zabawy

Odpowiedzią okazuje się dość pojemne (ale też dające nam – opiekunom – olbrzymie pole do popisu) pojęcie wzbogaconego środowiska. Upraszczając jego definicję, chodzi o wprowadzanie do życia zwierząt najróżniejszych elementów i doświadczeń, dzięki którym będzie ono urozmaicone, interesujące i pełne wyzwań. Wzbogacanie środowiska psów może obejmować wiele różnych aktywności: wyprawy w nieznane miejsca, swobodną eksplorację czy uczenie sztuczek, ale także organizowanie zabaw związanych z poszukiwaniem ukrytego przez opiekuna pożywienia czy stymulowanie zmysłów (próbowanie nowych smaków, poznawanie zapachów, z którymi pies nie miał dotąd do czynienia, zapewnianie wrażeń dotykowych poprzez wchodzenie na nieznajome nawierzchnie). Jednym słowem – wzbogacanie środowiska polega na tym, by czynić życie naszych psów ciekawym.
 

Fot. 1. Do Stacji Eksploracji zapraszane są psy w każdym rozmiarze i wieku


I właśnie ta idea przyświeca pierwszej w Polsce sali do stymulacji sensorycznej psów, czyli poznańskiej Stacji Eksploracji.
Sama koncepcja tego rodzaju zorganizowanych aktywności opracowana została przez słynną norweską trenerkę psów – Turid Rugaas, natomiast moją bezpośrednią nauczycielką i mentorką jest Kirsty Grant, założycielka The Dog Nose – sali eksploracyjnej w Swindon...

Ten artykuł jest dostępny tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się.

Przypisy