Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o chorobach odkleszczowych

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Kleszcze są niepozornymi pająkami pasożytującymi na ofiarach, które budzą ogromny stres i lęk w społeczeństwie. Najbardziej żywo temat kleszczy przewija się wśród opiekunów zwierząt towarzyszących, bowiem nazbyt często to one stają się ofiarami tych małych myśliwych. Jakie choroby przenoszą kleszcze i jak się przed nimi uchronić?

Zamieszkujące lasy i łąki kleszcze są w stanie namierzyć swoją potencjalną ofiarę z dużej odległości za pomocą oceny feromonów, potu i ciepłoty ciała. Do tej pory mamy rozpoznanych kilkanaście rodzajów kleszczy, a każdy z nich może być potencjalnym poważnym zagrożeniem z uwagi na możliwość przenoszenia groźnych chorób. Najczęściej spotykane choroby, których źródłem są te małe pająki, to babeszjoza, borelioza, anaplazmoza i erlichioza. Ta wielka czwórka stanowi spore zagrożenie dla zdrowia oraz życia nie tylko zwierząt towarzyszących, ale także nas, ludzi.

Jak zabezpieczyć nasze zwierzęta?

Od wielu lat wobec ludzi pojawiają się zalecenia dotyczące zasłaniania części ciała podczas spacerów w lesie oraz na gęstych łąkach, natomiast w wypadku psów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Niestety, nie ma zbytniej możliwości mechanicznej ochrony psa przed...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy