Tłuszczak u psa – jak go rozpoznać i leczyć?

Otwarty dostęp

Tłuszczaki u psów są dość powszechnym problemem budzącym niepokój u właścicieli. Na szczęście nie każda zauważona podskórna zmiana jest groźna, jednak zawsze należy zgłosić się do weterynarza, aby dokładnie zbadał i zdiagnozował pupila. Jakie są przyczyny powstania tłuszczaka u psa? Jak wygląda jego leczenie?

Tłuszczak u psa – etiologia i objawy. Jak wygląda tłuszczak?

Tłuszczaki to jedne z częściej występujących niezłośliwych nowotworów tkanki łącznej. Nie mają tendencji do przerzutowania, jednak niekiedy dochodzi do ich rozsiewu. Powstają w wyniku przerostu tkanki tłuszczowej, a dokładnie adipocytów – komórek tłuszczowych i otoczone są cienką włóknistą torebką. Tłuszczak u psa na szczęście nie stanowi większego zagrożenia dla życia, jednak może powodować znaczny dyskomfort. Jedynie w rzadkich przypadkach tłuszczaki przybierają formę tłuszczakowłókniaków, które pilnie wymagają interwencji chirurgicznej i specjalistycznego leczenia.

Tłuszczaki u psa mogą pojawić się w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej znajdowane są w okolicach tułowia i szyi oraz tam, gdzie tkanki tłuszczowej znajduje się najwięcej.  Mogą mieć postać zarówno brodawek, jak i podskórnych guzków. Najczęściej występują pojedynczo, jednak istnieją też postaci mnogie. W większości przypadków nie zmieniają swojej wielkości lub rosną bardzo powoli. Nie mają również tendencji do pękania i owrzodzeń. Są miękkie i sprężyste, przesuwalne względem otaczających tkanek. Zazwyczaj nie sprawiają bólu, jednak, gdy osiągają znaczne rozmiary w pobliżu narządów wewnętrznych, mogą powodować dolegliwości bólowe. Gdy lokalizują się przy szyi, mogą sprawiać problemy z oddychaniem.

Tłuszczaki znacznie częściej pojawiają się u psów, które mają znaczną nadwagę oraz tych w średnim wieku lub starszych. Uważa się, że tłuszczaki są naturalną częścią starzenia się. Co więcej, wśród ras psów, u których tłuszczaki są często spotykane wymienia się:

  • labradory,
  • owczarki niemieckie,
  • owczarki szetlandzkie,
  • jamniki,
  • wyżły weimarskie,
  • cocker spaniele,
  • sznaucery,
  • beagle.

Przyczyny powstawania tłuszczaków u psów

Niestety przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane. Uważa się, że do powstawania tłuszczaków predysponują geny, jak również zmiany zapalne o podłożu immunologicznym, które pobudzają do wzrostu dojrzałe adipocyty. Niektórzy uważają, że przyczyną tłuszczaków mogą być nieprawidłowości na poziomie układu pokarmowego psa. Jeśli wątroba, nerki lub jelita, które są odpowiedzialne za neutralizowanie toksyn nie działają prawidłowo, pojawiają się tłuszczaki sygnalizujące nadmiar toksyn w organizmie. Takie zmiany mogą również powstać w miejscu wcześniej nabytych urazów.

Tłuszczak u psa – jak leczyć?

Każdą podejrzaną zmianę tego typu u psa należy zdiagnozować wykonując biopsję cienkoigłową w celu pobrania wycinka do badania histopatologicznego, aby upewnić się, że nie jest to guz o charakterze złośliwym. Biopsja cienkoigłowa jest stosunkowo prostą, bezpieczną, małoinwazyjną i szybką metodą diagnostyczną. Pozwala ona niemal w 100 procentach wykluczyć potencjalną złośliwość zmiany, a czas oczekiwania na wynik to jedynie kilka dni.

W trakcie wizyty weterynarz będzie chciał dowiedzieć się czy kształt lub rozmiar guza nie uległ zmianie oraz czy nie towarzyszą mu objawy ogólne. Lekarz może zlecić dodatkowo wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych oraz RTG, a w przypadku starszych czworonogów również echo serca.

Podstawową metodą leczenia tłuszczaków jest ich chirurgiczne wycięcie, lecz nie każdy tłuszczak wymaga usunięcia i specjalistycznego leczenia. Jeśli jednak tłuszczak jest dużych rozmiarów i/lub utrudnia funkcjonowanie pupila, usunięcie takiej zmiany jest wskazane. Z uwagi na tendencje do nawracania wyciętych tłuszczaków, a także często występujących trudnościach w gojeniu się blizn, o konieczności ingerencji chirurgicznej decyduje zawsze weterynarz.

Jak zapobiegać powstawaniu tłuszczaków?

Choć przyczyny powstawania tłuszczaków nie są do końca znane i nie da się im skutecznie zapobiec, widoczną poprawę może przynieść zmiana diety psa. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość spożywanej gotowej karmy, która może obciążyć układ pokarmowy pupila. Warto więc wprowadzić do codziennego jadłospisu więcej produktów naturalnych oraz podawać psu wodę butelkowaną, ponieważ ta z kranu może negatywnie wpływać na funkcjonowanie tarczycy odpowiedzialnej za wiele istotnych funkcji metabolicznych w organizmie. Jeśli pies ma tendencję to powstawania tłuszczaków, należy także unikać spacerowania w miejscach, gdzie rozpylane są różne substancje chemiczne.

Przypisy