(Nie)równa walka z kocią alergią pokarmową

Dieta i suplementacja

Wydawać się może, że dana jednostka chorobowa objawia się zawsze w określony sposób. Nic bardziej mylnego. Wielokrotnie możemy doświadczać sytuacji, kiedy to samo schorzenia daje różne symptomy w zależności od wieku, rasy czy nawet gatunku zwierzęcia. Jednym z przykładów są reakcje nadwrażliwości, w tym te na tle żywieniowym.

Alergia pokarmowa niejedno ma oblicze, o czym przekonuje się właściwie każdy właściciel zwierzęcia borykającego się z tego rodzaju problemem. U kotów nierzadko obserwuje się nieco odmienny obraz alergii pokarmowej.

Alergia a nietolerancja pokarmowa – podobny problem o innym podłożu

Mianem alergii pokarmowej określamy niepożądaną reakcję na składnik lub składniki pokarmowe, które wyzwalają określone objawy, wynikające z aktywności układu immunologicznego w organizmie. Dzięki powyższej definicji możemy zróżnicować, czy u danego zwierzęcia mamy do czynienia z alergią pokarmową, czy niealergiczną nietolerancją pokarmową. W przeciwieństwie do alergii pokarmowej ta druga nie wynika z zaangażowania układu immunologicznego, a związane z nią objawy są zwykle wynikiem reakcji tła metabolicznego na składniki zawarte w pokarmie. Cechami charakterystycznymi dla alergii pokarmowej są duża różnorodność objawów klinicznych, spora ich dynamika i transformacja w czasie. Alergia pokarmowa charakteryzować się może różnymi objawami. Głównie obserwować możemy występowanie niesezonowego świądu z lub bez towarzyszących mu zmian skórnych i zaburzeń ze strony układu pokarmowego. 
Największa wykrywalność tego schorzenia odnotowywana jest u dorosłych kotów w 4.–5. roku życia. Niektórzy specjaliści zwracają uwagę na subtelne zależności rasowe, za których sprawą uważa się, że osobniki ras egzotycznych mają większą skłonność do występowania alergii pokarmowej. Nie oznacza to jednak, że koci pacjenci innych ras są mniej narażeni na dotkliwe skutki nadwrażliwości na tle spożywanych pokarmów. Szerokie spektrum objawów klinicznych utrudnia, a wręcz nie pozwala od razu postawić właściwego rozpoznania. 

U uczulonych kotów zwykle na pierwszy plan wysuwają się objawy dermatologiczn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy