Matematyka w misce Obliczanie dawek pokarmowych

Dieta i suplementacja

Kiedy decydujemy się na kupno czy adopcję zwierzęcia, zazwyczaj zdajemy sobie sprawę z nowych obowiązków. Musimy dbać o bezpieczeństwo i dobrostan naszego podopiecznego. Oczywiste jest, że pies czy kot muszą mieć zapewnione miejsce w naszym domu, pełną miskę i stały dostęp do czystej wody. Bardzo wiele czasu poświęcamy na wybranie odpowiedniego legowiska, kocyka, miski czy zabawek. Później przychodzi czas na wybór sposobu żywienia.

Wydaje się, że wybór sposobu karmienia jest banalnie prosty: ustalamy, czy karmimy karmą suchą, czy mokrą, czy też sami będziemy przygotowywać jedzenie naszym podopiecznym. Później podajemy posiłek raz, dwa lub trzy razy dziennie. Kiedy myślimy o własnym odżywianiu, mamy tę świadomość, że średniej budowy człowiek, umiarkowanie aktywny, potrzebuje dziennie ok. 2000 kcal. Wiemy też, że jeśli chcemy schudnąć lub przytyć, to musimy dostosować i zmienić kaloryczność posiłków.

A jak to wygląda w przypadku psów i kotów? Różnice w budowie i masie, zwłaszcza psów, są ogromne. Jak karmić yorka, który waży 3 kilogramy, a jak doga niemieckiego, który waży 50 kg? 

 

 

Jeśli wybieramy karmy komercyjne, wydawać się może, że producent rozwiązuje nasz problem, podając kaloryczność i dawkowanie na opakowaniu. Czasem, zwłaszcza przy karmach suchych, do worka z karmą dołączone są miarki, którymi możemy ją odmierzyć. Na puszkach też możemy znaleźć informację, ile powinniśmy podawać karmy naszemu zwierzęciu. Gdyby jednak karmienie zwierząt domowych było aż tak proste, nie mielibyśmy teraz plagi otyłości ani innych chorób dietozależnych u psów i kotów.

Zapotrzebowanie energetyczne

Każdy opiekun powinien mieć świadomość tego, ile jego pies czy kot powinien jeść. Aby móc dokładnie to określić, musimy obiektywnie spojr...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy