Dołącz do czytelników
Brak wyników

Otwarty dostęp

13 maja 2021

Jak oduczyć psa sikania w domu?

0 584

Każdy właściciel czworonoga doskonale pamięta swoje pierwsze tygodnie spędzone w towarzystwie pupila. To czas pełen radości, ekscytacji i poznawania siebie nawzajem. Obok wzruszających emocji i oswajania szczeniaka z nowym otoczeniem pojawia się mnóstwo obowiązków. Codzienna pielęgnacja, żywienie i nauka podstawowych zasad ułatwiających funkcjonowanie zwierzęcia w warunkach domowych. Pamiętajmy, że pies to żywa istota, której posiadanie wiąże się z ogromną odpowiedzialnością każdego domownika. Załatwianie potrzeb fizjologicznych na zewnątrz to trudny orzech do zgryzienia. Wymaga bowiem od opiekuna dużej dozy cierpliwości i konsekwencji. Przeanalizujmy dokładniej zagadnienie jak oduczyć psa sikania w domu i jak powinien wyglądać skuteczny trening czystości psa?

Kiedy zacząć uczyć psa załatwiania się na zewnątrz? 

Specjaliści zgodnie odpowiadają na to pytanie: już od pierwszych chwil w domu i ta kwestia nie podlega dyskusji. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wychodzenia szczeniaka na trawnik to codzienne spacery, socjalizacja i nauka praktycznych umiejętności powinny być wprowadzane od pierwszych dni pobytu w domu czworonoga. Decydując się na wychowanie psa warto jeszcze przed przywitaniem go w rodzinie zastanowić się nad sposobem uczenia różnych zachowań, w tym załatwiania potrzeb. Jakkolwiek problem ten najczęściej dotyczy szczeniąt odebranych prosto z hodowli, to niestety wypróżnianie się w nieodpowiednich miejscach może być konsekwencją również innych zdarzeń, jak np. przewlekła choroba układu moczowego, demencja, wcześniejsze błędy wychowawcze lub wydarzenia traumatyczne. W takich przypadkach konieczna jest wizyta u weterynarza lub behawiorysty.

POLECAMY

Pamiętaj

Szczenięta wypróżniają się znacznie częściej niż dorosłe psy. Zwierzę nie załatwia się w domu ,,na złość’’ lub dlatego, że nie chce mu się sygnalizować i przestrzegać nowych zasad. Odpowiedzialne za ujście moczu mięśnie nie są jeszcze właściwie rozwinięte, tym samym mały pies nie do końca umie kontrolować zachowania i panować nad potrzebą fizjologiczną. 


Jak oduczyć psa sikania w domu i od czego właściwie zacząć? Trening czystości opiera się w głównej mierze na wnikliwej obserwacji pupila oraz nauce funkcjonowania jego organizmu, dobowych rytmów i zachowań. Jeśli właściciel połączy to z częstym wychodzeniem na dwór (nawet co 1 – 2 godziny), wówczas jest wielce prawdopodobne, że oddawanie moczu i kału w domu zostanie już na starcie zniwelowane do minimum. Najczęściej małe psy wypróżniają się po skończonym jedzeniu, obudzeniu się z drzemki lub nocnego snu, a także po ekscytującej, energicznej zabawie. Właśnie w tych momentach bądź przygotowany na spacer z czworonogiem.

Wiele osób aktywnych zawodowo poczuje się nieco zatrwożonych na myśl o bardzo częstym wychodzeniu ze szczeniakiem. Spokojnie! Wbrew pozorom nie jest to sytuacja bez wyjścia. Jeśli opiekunowie nie mają możliwości przebywania z psem przez cały dzień lub nie mogą w pierwszych tygodniach wziąć dłuższego urlopu, wówczas bardzo pomocne będą popularne maty z wysokim współczynnikiem wchłanialności. Wypróżnianie się na matę nie jest oczywistą czynnością dla psa. Wymaga od wszystkich cierpliwości i czasu. Nie zaleca się również długotrwałego stosowania mat i kuwet dla psów, gdyż jakkolwiek pomocne w pierwszych tygodniach życia zwierzęcia, tak w późniejszym okresie mogą wyrobić u niego trwały nawyk i brak potrzeby wypróżniania się na ziemię lub trawę. A więc maty TAK, ale rozsądnie i z umiarem. 

Jak oduczyć psa sikania w domu – Sprawdzone sposoby nauki oddawania moczu na świeżym powietrzu

  • Bądź obecny – postaraj się, aby w pierwszych tygodniach pupil nie...

Artykuł jest dostępny w całości tylko dla zalogowanych użytkowników.

Jak uzyskać dostęp? Wystarczy, że założysz bezpłatne konto lub zalogujesz się.
Czeka na Ciebie pakiet inspirujących materiałow pokazowych.
Załóż bezpłatne konto Zaloguj się

Przypisy