Historycznie patrząc na rozwój badań genetycznych i w ogóle biologii molekularnej, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to stosunkowo młoda dziedzina nauki, która rozwija się bardzo intensywnie, bo daje wiele możliwości: czy to w przypadku postawienia ostatecznej diagnozy, czy też określenia predyspozycji do danego schorzenia. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie hodowli zwierząt w odpowiedzialny sposób.
Początek temu wszystkiego dało poznanie budowy DNA, czyli kwasu dezoksyrybonukleinowego, oraz zaprezentowanie przestrzennej budowy cząsteczki DNA, co miało miejsce w 1953 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało szereg prac nad mechanizmami, jakie zachodzą w materiale genetycznym w komórce ciała. W efekcie poznano sposób replikacji (czyli namnażania) DNA, sposoby kodowania białek w DNA, aż w końcu możliwe było sekwencjonowanie całego genomu. Genom człowieka został zsekwencjonowany 2001 roku. Z kolei genom psa w roku 2005, konia – w 2006 roku, a kota w roku 2007. Właśnie te wydarzenia uważa się za milowe dla rozwoju komercyjnych badań genetycznych dla tych gatunków.
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele testów genetycznych dla wspomnianych gatunków. Ich cel i zastosowanie są bardzo różne. Dzięki tym badaniom możemy stwierdzić obecność lub brak mutacji odpowiedzialnej za jakąś chorobę (np. postępujący zanik siatkówki), a...
Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
- Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
- Zniżki na konferencje i szkolenia
- ...i wiele więcej!