Badania genetyczne zwierząt - cel oraz zasady wykonywania badań DNA

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Badania genetyczne, czyli oparte na technikach biologii molekularnej, zyskują na popularności zarówno u ludzi, jak i u zwierząt. Niezależnie od gatunku, dla którego są dedykowane, mają jedną podstawową zaletę – wystarczy wykonać je raz w życiu, bo ich wynik się nie zmieni. W badaniach tych sprawdzany jest genom, czyli to, co zapisane jest w DNA każdej komórki ciała. Materiał genetyczny, czyli właśnie DNA, jest niezmienny i taki sam przez całe życie.

Historycznie patrząc na rozwój badań genetycznych i w ogóle biologii molekularnej, należy zwrócić uwagę na fakt, że jest to stosunkowo młoda dziedzina nauki, która rozwija się bardzo intensywnie, bo daje wiele możliwości: czy to w przypadku postawienia ostatecznej diagnozy, czy też określenia predyspozycji do danego schorzenia. Dzięki nim możliwe jest prowadzenie hodowli zwierząt w odpowiedzialny sposób.

Początek temu wszystkiego dało poznanie budowy DNA, czyli kwasu dezoksyrybonukleinowego, oraz zaprezentowanie przestrzennej budowy cząsteczki DNA, co miało miejsce w 1953 roku. Wydarzenie to zapoczątkowało szereg prac nad mechanizmami, jakie zachodzą w materiale genetycznym w komórce ciała. W efekcie poznano sposób replikacji (czyli namnażania) DNA, sposoby kodowania białek w DNA, aż w końcu możliwe było sekwencjonowanie całego genomu. Genom człowieka został zsekwencjonowany   2001 roku. Z kolei genom psa w roku 2005, konia – w 2006 roku, a kota w roku 2007. Właśnie te wydarzenia uważa się za milowe dla rozwoju komercyjnych badań genetycznych dla tych gatunków.

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele testów genetycznych dla wspomnianych gatunków. Ich cel i zastosowanie są bardzo różne. Dzięki tym badaniom możemy stwierdzić obecność lub brak mutacji odpowiedzialnej za jakąś chorobę (np. postępujący zanik siatkówki), a...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy