Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

19 listopada 2021

NR 26 (Listopad 2021)

Trzecia powieka u kota

0 673

Kocie oko to niesamowity narząd o bardzo złożonej budowie i wyjątkowej funkcjonalności. Trzecia powieka u kota to naturalnie występująca struktura, jednak często zmiany w jej obrębie mogą być objawem poważnych dolegliwości zdrowotnych u naszego pupila. Co warto wiedzieć o trzeciej powiece u kota?

Czym jest trzecia powieka u kota?

Trzecia powieka, nazywana również migotką, fałdem półksiężycowatym lub błoną migawkową to struktura występująca nie tylko u kota, ale również u większości kręgowców lądowych i ryb. Co ciekawe, występuje również u człowieka, ale w postaci szczątkowej. Jest to element oka zbudowany z substancji chrzęstnej w kształcie litery T i pokryty błoną śluzową. Błona migawkowa znajduje się w wewnętrznym kąciku oka, między rogówką a powieką dolną i u kotów przyjmuje postać nieprzezroczystą. Często bywa niezauważalna – potrafi wysuwać się jedynie podczas snu, w trakcie stresującej sytuacji lub kiedy oko kota wymaga oczyszczenia i nawilżenia. Można ją zobaczyć, kiedy na przykład kot mruży oczy. Migotka bywa ciągle widoczna u kotów o krótkim pyszczku – kotów brytyjskich i perskich oraz u zwierząt po zabiegu sterylizacji. Co ciekawe, koty nie mają nad nią również żadnej kontroli – nie mogą nią 
poruszać. 

POLECAMY

Funkcje trzeciej powieki

Trzecia powieka u kota pełni niezwykle ważne funkcje. Przede wszystkim stanowi element ochronny oka – chroni rogówkę, a czasem w przypadku urazu gałki ocznej, wysuwa się niczym tarcza osłaniając oko. Kolejnym zadaniem migotki jest oczyszczanie oczu z pyłu, zanieczyszczeń oraz nawilżanie rogówki.  Jest to możliwe dzięki gruczołowi trzeciej powieki, który znajduje się w jej podstawnej części – produkuje wydzielinę surowiczo-łzową o objętości nawet połowy filmu łzowego. Na jej powierzchni znajdują się również grudki chłonne, które stanowią element układu odpornościowego kota. Z uwagi na to jakie funkcje pełni migotka, jeśli nie budzi żadnych wątpliwości, jej usunięcie jest przeciwwskazane. Nie jest „nadprogramową”, zbędną częścią ciała kota. Usunięcie trzeciej powieki może skutkować rozwojem m.in. suchego zapalenia spojówek i rogówki. Wycięcie migotki wykonywane jest jedynie w przypadku bardzo ciężkich urazów i złośliwych nowotworów.

Przyczyny wysuniętej trzeciej powieki u kota

Błona migawkowa może stać się widoczna w wielu sytuacjach – nagłego wysunięcia się migotki nigdy nie należy lekceważyć, ponieważ może być sygnałem poważnych problemów zdrowotnych. Są to między innymi:

 • problemy stomatologiczne np. kamień nazębny, zapalenie dziąseł,
 • choroby oczu – jaskra, zapalenie błony naczyniowej oka, zapalenie spojówek,
 • odwodnienie,
 • brak witamin, niedożywienie,
 • osłabienie organizmu,
 • zaburzenia nerwowe,
 • obecność pasożytów,
 • nadmierne zarobaczenie kota,
 • zespół hornera,
 • uraz w obrębie gałki ocznej,
 • obecność ciała obcego np. fragmentu roślin, pyłu,
 • tężec,
 • zmiany nowotworowe – chłoniaki, naczyniaki, naczyniakomięsaki, gruczolakoraki.

Choroby trzeciej powieki u kota – kiedy odwiedzić lekarza weterynarii?

Jeśli widzimy, że kot nadmiernie łzawi, ma posklejaną sierść w sąsiedztwie oka, a trzecia powieka u naszego pupila jest zaczerwieniona i powiększona – mogą to być objawy zakażenia bakteryjnego, wirusowego lub też reakcji alergicznej. Takiej sytuacji nie można lekceważyć i należy jak najszybciej udać się do weterynarza, aby wprowadzić odpowiednie leczenie. Lekarz wykluczy również choroby ogólnoustrojowe, które mogą objawiać się w obrębie oczu naszego pupila. Nie powinno się również leczyć chorób oczu na własną rękę, na przykład przemywać oczu kota naparem z rumianku lub stosować leków przeznaczonych dla ludzi. Może to doprowadzi do nasilenia zakażenia, a nawet śmierci.

Terapia stanów zapalnych trzeciej powieki u kota opiera się na przyjmowaniu antybiotyków, jeśli przyczyną zapalenia są bakterie lub leków przeciwhistaminowych w przypadku reakcji alergicznej. Dodatkowo zastosowanie mają nawilżające krople z kwasem hialuronowym i sztuczne łzy.

Kolejną dolegliwością mogącą dotknąć trzecią po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
 • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
 • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
 • Zniżki na konferencje i szkolenia
 • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy