Dołącz do czytelników
Brak wyników

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

19 stycznia 2022

NR 27 (Styczeń 2022)

Tasiemiec u kota. Jak wyleczyć i uratować pupila?

0 301

Pasożyty wewnętrzne mogą zaatakować nie tylko ludzki organizm. Z tymi niechcianymi stworzeniami często borykają się także zwierzęta domowe, w tym koty. Jednym z tych pasożytów, które mogą poczynić największe spustoszenie w organizmie zwierzęcia, jest tasiemiec.

Czym jest tasiemiec i skąd bierze się u kota?

Tasiemiec, z łaciny zwany Dipylidium, to pasożyt, który osiedla się w układzie pokarmowym żywiciela i bytuje w nim. Organizmy kotów najczęściej zasiedlają tasiemce z gatunku Dipylidium caninum, jednak oprócz kotów – jak sama nazwa wskazuje, atakują również organizmy psów.
Tasiemiec u kota pojawia się zazwyczaj w wyniku połknięcia przez zwierzę pchły, która już uprzednio była zakażona pasożytem. Pchła najpewniej spożyła larwy tasiemca, które złożył dorosły osobnik tego pasożyta na skórze kota – tam nie jest groźny, ale kiedy zasiedli układ pokarmowy kota, może doprowadzić do tragedii.
Nierzadko zdarza się, że tasiemiec ulokowany wewnątrz pchły dostaje się do organizmu zwierzęcia w trakcie codziennej pielęgnacji, w tym szczotkowania – ale do zakażenia może dojść także podczas zabawy. Trudno jest uchronić kota od pcheł, a co za tym idzie – od larw tasiemca, zwłaszcza gdy często wychodzi na dwór. Jednak przebywanie kota na świeżym powietrzu, w otoczeniu traw i krzewów niekoniecznie musi zawsze warunkować zakażenie. Również tzw. koty niewychodzące mogą być narażone na połknięcie zakażonej larwy.
Pchły ulegają jednak procesowi trawienia w układzie pokarmowym zwierzęcia. Mimo to larwy tasiemca pozostają wewnątrz ciała kota i z postaci larwalnej wkrótce mogą osiągnąć stadium w pełni dojrzałego osobnika – a kiedy tasiemiec u kota jest już dorosły, jego całkowita długość oscyluje w granicach 40–45 centymetrów.

POLECAMY

Jak rozpoznać zakażenie tasiemcem u kota?

Mogłoby się wydawać, że skoro tasiemiec u kota jest taki długi, będzie łatwo się go pozbyć. Niestety, nic bardziej mylnego – rzadko się zdarza, by opuścił organizm zwierzęcia w całości. Zacznijmy jednak od tego, w jaki sposób możemy rozpoznać, że nasz pupil jest zakażony.
Dorosła postać tasiemca składa się z niewielkich segmentów. Pod wpływem ruchów perystaltycznych jelit kota poszczególne segmenty odrywają się od ciała pasożyta i przedostają się do odchodów. Kot w procesie wydalania pozbywa się tych segmentów. W nich zawierają się jaja pasożyta – po defekacji są one widoczne w kale, niekiedy także wykluwają się i w postaci niewielkich robaków przypominających glisty pełzają w obrębie odchodów. Mogą także bytować w okolicy odbytu zwierzęcia, zwłaszcza po defekacji.
Jednak wielu właścicieli kotów nie przygląda się ekskrementom swoich pupili – zwłaszcza kiedy kot zakopuje je w piasku lub trocinach w kuwecie. W takim przypadku pierwszym sygnałem alarmowym, że tasiemiec u kota jest bardzo realnym scenariuszem, może być ogólny spadek samopoczucia zwi...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy