Rozszerzenie i skręt żołądka u psów

Dieta i suplementacja

Skręt żołądka to hasło, które spędza sen z powiek znakomitej części opiekunów dużych i olbrzymich ras. Zwłaszcza w gronie właścicieli molosów jest to temat, który notorycznie pojawia się zarówno na forach internetowych, jak i w rozmowach na żywo. Głośno wypowiedziany, zawsze wywołuje spore emocje, a wszystko za sprawą realnego zagrożenia życia, jakie za sobą niesie, oraz często nierównej walki z czasem.

Skręt żołądka to zespół chorobowy obejmujący najczęściej rozszerzenie żołądka oraz późniejszy jego skręt wokół własnej osi, choć może się zdarzyć, że objawy te wystąpią oddzielnie. Główny problem polega na zgromadzeniu treści pokarmowej, płynu lub gazu w żołądku, które mogą wywołać nadmierne jego powiększenie oraz doprowadzić do zamknięcia ujścia dwunastnicy. Źródeł problemu może być sporo – od jednostek chorobowych przebiegających z upośledzeniem motoryki żołądka, upośledzeniem trawienia, fermentacją itp. po mechaniczne problemy wynikające z obciążenia żołądka oraz czynników środowiskowych (brak nadzoru nad psem, aktywność fizyczna, duży stres, podróż).

POLECAMY

Konsekwencjami takiego stanu mogą być niedokrwienie ściany żołądka (martwica żołądka lub jego fragmentów), wstrząs hipowolemiczny, niewydolność krążenia, niedotlenienie narządów, upośledzenie pracy układu oddechowego z uwagi na ucisk powiększonego żołądka, zawał śledziony czy uszkodzenie wątroby. Najbardziej narażone są rasy należące do dużych i molosowatych – przyjmuje się, że problemy te występują najczęściej u psów powyżej 25 kg masy ciała z głęboką klatką piersiową.

Główne predyspozycje opisuje się u owczarków niemieckich, dogów niemieckich, bernardynów, doberman...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy