Owady w karmie. Obiecujący kierunek dla branży pet food

Dieta i suplementacja

Białko bogate w aminokwasy egzogenne, korzystny wpływ na mikrobiom przewodu pokarmowego i układ immunologiczny oraz hipoalergiczność – to tylko niektóre zalety stosowania owadów w diecie psów i kotów. I choć obecność owadów w karmach nie jest już nowością, to wyniki badań nad ich właściwościami wciąż zaskakują.

HiProMine – firma z Robakowa pod Poznaniem, która jest jedynym krajowym producentem owadów na skalę przemysłową – udowadnia, że komponenty owadzie w pet food to kierunek, który ma szansę stać się przełomowym ze względów zdrowotnych, a także z uwagi na ochronę środowiska naturalnego. 
HiProMine od lat prowadzi intensywne prace badawcze nad wykorzystaniem owadów w produkcji pasz dla wielu gatunków zwierząt, w tym psów i kotów.
– Owady stają się coraz popularniejszym, alternatywnym źródłem białka w żywieniu zwierząt. Do niedawna były kojarzone jedynie z dietą zwierząt nieudomowionych w ogrodach zoologicznych czy egzotyczną kuchnią. Ostatnia dekada jednak jest okresem wzmożonych badań nad ich zastosowaniem również w paszach dla zwierząt gospodarskich oraz domowych, a w szczególności psów i kotów – mówi prof. dr hab. Damian Józefiak, prezes HiProMine SA.
Ponadto należy pamiętać, że w warunkach naturalnych owady stanowią istotny element diety wielu psowatych i kotowatych, będąc pokarmem stworzonym przez miliony lat ewolucji. Stanowią podstawę diety młodocianych stadiów ryb i wielu gatunków ptaków, a także cenne uzupełnienie diety płazów, gadów i s...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy