Letni czas – jak zadbać o bezpieczeństwo psów podczas wakacji?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Miesiące letnie to czas, kiedy spędzamy czas poza domem. Dla wielu psów ten okres staje się szansą na zwiększoną aktywność razem ze swoimi opiekunami. Aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji i sprawności, ale także, co ważne, jest bardzo istotna dla zacieśniania relacji człowiek – pies.

Aktywność, możliwość eksplorowania terenów, wędrówki, bieganie, węszenie to jedne ze składowych części utrzymania dobrostanu psychicznego psów. Zdecydowanie już okres wiosenny motywuje do takich działań wielu właścicieli zwierząt – co przy okazji jest korzystne dla psów – jednakże w całym tym szaleństwie należy pamiętać o przestrzeganiu kilku ważnych zasad. 

Przygotowanie do wakacji

Przed rozpoczęciem intensywnych spacerów i spędzania czasu poza domem warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na aktualny stan zdrowia oraz kondycję zwierzęcia. Bowiem jeżeli w okresie jesienno-zimowym zwierzę nie korzystało z dłuższych aktywności, to na pewno należy stopniowo zwiększać dystans oraz poziom trudności spacerowych, aby uniknąć kontuzji. Ważne jest także zwrócenie uwagi na stan zdrowia zwierzęcia – kondycję ogólną (m.in. otyłość), schorzenia ortopedyczne (choroby z przewlekłym bólem, dysplazje, choroba zwyrodnieniowa, wady anatomiczne) czy zaburz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy