Krukowate – piękne i mądre

Moim zdaniem

Kruk, gawron, wrona, sroka, sójka – nazwy te mówią wiele nawet ornitologicznie niewtajemniczonym. Są jeszcze orzechówki, wrończyki i wieszczki. Całkiem spora grupa. Ptaki te wywołują emocje. Czasami negatywne – wtedy, gdy niszczą plony, robią nieprzyjemny harmider albo zanieczyszczają infrastrukturę, a czasami bardzo pozytywne – wtedy, gdy czytamy o ich sprycie i inteligencji.

taki krukowate budziły zainteresowanie ludzi praktycznie od zawsze. Na naszych oczach populacje różnych gatunków zmieniają się niezwykle dynamicznie. Pospolity niegdyś gawron staje się coraz rzadszy – wszystko przez zmiany struktury zieleni miejskiej i przede wszystkim krajobrazu rolniczego. Dziś, zamiast przepędzenia i tępienia, wymaga już nie tylko zrozumienia, ale wręcz ochrony. Za to coraz więcej jest srok, sójek i kruków. Przychodzą do wsi i miast, tutaj zakładają gniazda – często nawet nie są im już potrzebne do tego drzewa. Wystarczy słup energetyczny, gzyms budynku, a nawet przyzwoity i stabilny parapet. Zaglądają do okien, przypatrują się ludziom; wiedzą, kiedy i jak zareagować.

W rozumach i w sercach

O ptakach krukowatych – zmianach liczebności populacji, rozmieszczeniu, a nawet zachowaniach – wiemy naprawdę sporo. Zarówno same ptaki, jak i...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy