Kamica moczowa czy złośliwe oddawanie moczu?

Profilaktyka zdrowotna i diagnostyka

Problem z treningiem czystości u psów to dosyć powszechnie spotykane zjawisko w naszej codziennej praktyce. Opiekunowie wielokrotnie wspominają o trudności z zachowaniem czystości przez psy w domu, zwłaszcza w początkowej fazie wychowania szczenięcia. Gdy jednak ten problem zaczyna dotykać dorosłych psów, które wcześniej kontrolowały załatwianie potrzeb fizjologicznych, warto przyjrzeć mu się bliżej.

Zachowanie czystości to naturalny problem dla kilkutygodniowych szczeniąt, które dopiero uczą się samodzielności, i nie jest to kwestia, która powinna nas niepokoić, a raczej zmobilizować nas do konsekwentnego trenowania czystości. Jednak pojawienie się zaburzenia czystości u psów, które ten etap mają zamknięty i kontrolowały już swoje potrzeby fizjologiczne, jest tematem do rozłożenia na czynniki pierwsze.
Jak każdy problem z zachowaniem zwierzęcia, należy dokładnie przeanalizować sytuację, w jakiej pies się znajduje, i oprócz kwestii dotyczących typowo zachowania należy także poruszyć sferę somatyczną zwierzęcia. Bowiem jeżeli pojawia się oddawanie moczu bądź kału w domu u dorosłych lub starszych psów, zawsze należy najpierw sprawdzić, czy dane zwierzę jest zdrowe. Zaburzenie tej sfery może być bowiem objawem rozwijającej się choroby i równocześnie sygnałem dla opiekuna, iż zwierzę należy poddać diagnostyce. Tymczasem wielo...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy