Jak czytać etykietę karmy i czy to, co na etykiecie jest w środku?

Dieta i suplementacja

W naszych domach żyją miliony psów i kotów, a rynek karm komercyjnych dla nich rozwija się intensywnie od lat. Żywienie jest niezbędne do życia, więc karma jest tym, na co zazwyczaj opiekunowie w trakcie życia zwierzęcia przeznaczają najwięcej środków. Czy jednak wiemy, jak czytać etykiety na karmach i czy możemy im ufać?

Na rynku można znaleźć pasze pełnoporcjowe (bo tak profesjonalnie określa się karmy przeznaczone do żywienia zwierząt) przeznaczone zarówno dla klientów o dużych oczekiwaniach i dużym budżecie, jak i dla tych, którzy dysponują mniejszymi kwotami na żywienie swojego pupila. Jednakże nie ma żadnego systemu określania, która karma jest premium, ultrapremium, a która jest super ekstra ultra premium – są to jedynie elementy reklamy oraz polityki cenowej producenta, które nie mają odzwierciedlenia w żadnym oficjalnie funkcjonującym systemie do oceny karm komercyjnych. Już sam ten fakt jest bardzo interesujący, ponieważ wskazuje, jak uważnie należy zapoznawać się z etykietą produktu. Trzeba wiedzieć, które informacje są kluczowe, a które są jedynie elementem marketingu.

Wytyczne żywieniowe 

Produkty stosowane w żywieniu psów i kotów powinny spełniać normy, które zostały określone dla danego gatunku. Głównym wzorem w Europie jest opracowanie Europejskiej Federacji Przemysłu Żywieniowego Zwierząt Domowych (FEDIAF) – Wytyczne żywieniowe dotyczące pełnoporcjowych i uzupełniających karm dla kotów i psów. Właśnie na podstawie informacji tam zawartych producenci komponują swoje produkty, uwzględniając różnice w zapotrzebowaniu pokarmowym, które są uzależnione chociażby od wieku, poziomu aktywno...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy