Etyczne karmienie psów i kotów

Dieta i suplementacja

Etyczne aspekty żywienia zwierząt towarzyszących – psów i kotów – to ostatnio dość głośny i często poruszany temat. W tym kontekście przede wszystkim należy zdefiniować, co kryje się pod dość pojemnym pojęciem „etyczne karmienie zwierząt”.

Czy na pierwszym planie powinno być dobro naszego zwierzęcia, czy też może istotniejsze jest podejście uwzględniające wpływ żywienia i produkcji mięsa na naszą planetę? Czy nasze własne przekonania powinny wpływać na to, jak karmimy naszych podopiecznych? A co, jeśli najważniejsze założenia etycznego postępowania nawzajem się wykluczają?

POLECAMY

W Polsce ok. 50% osób ma jakieś zwierzę domowe. Przeważają psy – ma je 36% badanych przez CBOS. Na drugim miejscu są koty – mieszkają one u 23% Polaków. Temat więc dotyczy bardzo wielu osób. Rynek PETFOOD cały czas się rozwija, pojawiają się na nim nowe produkty – w różnych cenach i różnej jakości. Czy każdy produkt dostępny na rynku jest korzystny dla naszych zwierząt i czy możemy bezrefleksyjnie podchodzić do reklam i zapewnień producentów? A może to my jako opiekunowie jesteśmy odpowiedzialni za to, co podajemy naszym czworonogom?

Jak zdefiniować etyczne żywienie psów i kotów?

Etyczne żywienie psów i kotów to taki sposób karmienia, który zapewnia zwierzętom wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a jednocześnie jest zgodny z zasadami etycznymi i dobrostanem zwierzęcia oraz dbałością o środowisko.

Oto kilka podstawowych zasad etycznego żywienia psów i kotów:

Zbilansowana dieta

Psy i koty potrzebują w diecie odpowiedniej ilości składników odżywczych, głównie białka i tłuszczu. W psiej diecie powinny też znaleźć się węglowodany. Szczegółowe wytyczne European Pet Food Industry Federation (FEDIAF) dotyczą zawartości składników odżywczych w karmach pełnoporcjowych i uzupełniających.

Ogólnie uważa się, że w karmach można wykorzystywać białka pochodzenia zarówno roślinnego, jak i zwierzęcego. Jednak nie tylko źródło białka ma znaczenie, ale również jego jakość. Większość mokrych i suchych karm na rynku jest produkowana nie z mięsa szkieletowego, al...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy