Dieta i karmy monoproteinowe

Dieta i suplementacja

Żywienie jest jednym z najistotniejszych czynników mających wpływ na zdrowie każdego żywego organizmu. Zainteresowanie żywieniem naszych podopiecznych rośnie, co znajduje odzwierciedlenie w rosnącej liczbie produktów dla zwierząt. Pokarm ma zapewnić energię, ale również składniki odżywcze w odpowiedniej dawce. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej karmy.

Decyzja, czym żywione będzie zwierzę, należy do opiekuna, ale to specjaliści pracujący z opiekunami i ich zwierzętami mają obowiązek mądrze edukować na temat znaczenia żywienia oraz odpowiedniego doboru pokarmu. Nie wiemy jeszcze wszystkiego, nauka cały czas idzie naprzód – i my też powinniśmy.

Alergia a nietolerancja

W odpowiedzi na zapytanie „karma monoproteinowa dla psa” popularna wyszukiwarka internetowa wyrzuca 28 500 stron dotyczących tych produktów. W przypadku kotów mamy 11 600 wyników. Pokazuje to, że jest to ważny segment rynku karm dla zwierząt. Karmy monoproteinowe nazywane są również monobiałkowymi lub jednobiałkowymi i w teorii powinny zawierać w swoim składzie tylko jedno źródło białka. Przeznaczone są dla zwierząt z alergiami i nietolerancjami pokarmowymi. Alergia i nietolerancja to nie jest to samo! Alergia pokarmowa to patologiczna odpowiedź organizmu na spożywany pokarm, taki jak białko bądź składniki, w których skład wchodzą białka (np. lipoproteiny), wynikająca z nieprawidłowej reakcji układu immunologicznego. Zakłada się, że reakcję immunologiczną powoduje przejściowy lub powtarzający się w pewnych odstępach czasu kontakt z antygenem, a nie stała jego obecność w karmie. Dlatego tak trudno je...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy