Dołącz do czytelników
Brak wyników

Dieta i suplementacja

15 września 2020

NR 19 (Wrzesień 2020)

Co zamiast mięsa?
Wegetariańskie karmy i przysmaki dla zwierząt

0 670

Trendy obecne w branży spożywczej coraz częściej mają odzwierciedlenie w przemyśle pet food. Ludzie podczas komponowania własnego jadłospisu stawiają na ekologię oraz ograniczają spożycie mięsai podobnie chcą karmić swoje psy – nawet jeśli kupują gotowe karmy i przekąski, wybierają produkty naturalne, bez chemicznych dodatków i… mięsa. Stąd popyt na roślinne karmy dla zwierząt. Czy wegetariańskie karmy mogą stanowić zbilansowany posiłek, czy raczej urozmaicenie tradycyjnych posiłków mięsnych?

Weganizm i wegetarianizm są atrakcyjnymi konceptami szczególnie dla osób młodych, ponieważ pozwalają im realizować ideę dbałości o swoje zdrowie, a przy tym o środowisko i zwierzęta. Moda na wegetarianizm i weganizm przybiera na sile w wielu europejskich krajach, także wśród Polaków. W badaniach Mintel z końca 2017 roku wegetarianizm zadeklarowało 10% respondentów w wieku 16–24 i 11% w grupie wiekowej 25–34 lata. Do weganizmu przyznawało się odpowiednio 11% i 13% respondentów. 

POLECAMY

Wegetarian z roku na rok przybywa

Natomiast w badaniu z 2019 roku, wykonanym na zlecenie RoślinnieJemy, czytamy, że młode osoby to grupa najchętniej rezygnująca ze spożycia produktów mięsnych i już co piąty młody Polak w ciągu miesiąca przed badaniem nie jadł mięsa. A to pokazuje, że zainteresowanie roślinnym odżywianiem wśród przedstawicieli młodego pokolenia jest coraz bardziej widoczne. Według analiz RoślinnieJemy, 26,7% wegetarian i wegan to osoby poniżej 24. roku życia, natomiast w grupie od 25 do 34 lat stanowili oni 24,4% ankietowanych. Co więcej, analitycy szacują, że nawet 3,2 mln Polaków nie je mięsa.

Można więc przypuszczać, że część z nich będzie skłonna ograniczać mięso w diecie swoich pupili. Kot jest zdecydowanym mięsożercą i – o ile nie ma naukowych dowodów, że wegetariańskie karmy podawane długotrwale są odpowiednie dla kotów – o tyle można stosować dietę wegetariańską okazjonalnie. Inaczej jest w przypadku psów, które są wszystkożercami. Pies może nie jeść mięsa, ale specjaliści również mają wątpliwości, czy może to być dieta na całe życie czworonoga. Karmy wegetariańskie mogą stanowić zbilansowaną dietę, ale brak mięsa i składników pochodzenia zwierzęcego pozbawia zwierzę części aminokwasów obecnych w białku zwierzęcym. Dlatego każdą zmianę w żywieniu pupila, jeśli ma być stosowana przez dłuższy okres, warto skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dlaczego kot musi jeść mięso?

Kot jest bezwzględnym mięsożercą i ma bardzo konkretne potrzeby żywieniowe w zakresie składników zawartych w komponentach mięsnych. Koty mają duże zapotrzebowanie na białko i aminokwasy, które ich organizm bardzo szybko rozkłada. 

Szczególne znaczenie w diecie kotów ma tauryna – aminokwas występujący wyłącznie w białkach pochodzenia zwierzęcego. Jak podają eksperci FEDIAF (Europejskiej Federacji Przemysłu Karmy dla Zwierząt Domowych), jej niedobór może prowadzić do ślepoty oraz niewydolności serca. Koty mają minimalną zdolność do syntezy wystarczającej ilości tauryny, aby zaspokoić swoje potrzeby, dlatego wymagają żywienia mięsem. Wprawdzie możliwa jest suplementacja tauryny, ale może ona różnić się biodostępnością.

Inne przykłady składników, które muszą być dostarczane z mięsnych komponentów diety, to kwas arachidonowy (niezbędny kwas tłuszczowy), retinol oraz witamina B12. 

Składniki karmy dla psa a zawartość białka

Warto pamiętać, że skład karmy to jedno, a zawartość białka w składnikach analitycznych to drugie. W ostatecznej analizie produktu zawartość białka w karmie suchej dla psa powinna wynosić około 20%. Natomiast około 75% tego białka powinno być pochodzenia zwierzęcego. Wynika to z szacunku, który przyjmuje się dla zapewnienia właściwego składu aminokwasów w diecie. Im więcej białka zwierzęcego, tym mniejsze ryzyko niedoboru niektórych aminokwasów. Kolejna kwestia to strawność białka – proteiny pochodzenia roślinnego cechują się strawnością na poziomie 70%. Jest ona znacznie niższa niż strawność białka zwierzęcego (90%). Dlatego funkcja zbóż w żywieniu psa polega głównie na dostarczeniu objętości pokarmu oraz węglowodanów łatwostrawnych, aby zachodziły przemiany aminokwasów pochodzących z białka zwierzęcego. Podstawowym źródłem białka w karmie powinny być jednak surowce zwierzęce – jest to białko pełnowartościowe, czyli zawierające wszystkie aminokwasy niezbędne dla prawidłowego wzrostu organizmu psa i utrzymania funkcji życiowych.
W dodatku białko zwierzęce powinno pochodzić z różnych gatunków mięsa, np. z kurczaka i wołowiny. Wskazane jest łączenie surowców, bo mięso każdego gatunku ma inny skład aminokwasowy. A dzięki łączeniu różnych gatunków mięsa jako źródeł białka aminokwasy się uzupełniają.

Karmy wege popularne wśród Polaków

Co innego rzeczywistość. W praktyce dla właścicieli psów zalecenia żywieniowe nie są jedynym wyznacznikiem przy komponowaniu diety. Znaczenie mają także przekonania, które towarzyszą diecie wegetariańskiej, postrzeganej także jako styl życia. Badania Mintel sprzed kilku lat pokazały, że karmy bez mięsa przeznaczone dla zwierząt towarzyszących cieszą się znacznie większą popularnością wśród konsumentów niż wegetariańska dieta dla ludzi. Polscy konsumenci są wyraźnie zainteresowani zakupem karm roślinnych (np. wegetariańskich, wegańskich) z wysoką zawartością białka. Ten rodzaj karmy wskazało aż 40% respondentów z Polski. W Hiszpanii i Włoszech odsetek ten był wyższy – odpowiednio 52% i 46%, a niższy we Francji (37%) i Niemczech (32%).

Stąd wniosek, że zakup bezmięsnych karm dla psów nie jest już zjawiskiem niszowym, ale można im przypisać pozycję całkowicie odrębnej kategorii produktowej funkcjonującej na rynku zoologicznym.

Roślinne źródła białka w karmach

Skomponowanie receptury karmy dla psa pozbawionej mięsa i surowców pochodzenia zwierzęcego jest nie lada wyzwaniem. Podobnie jak w przypadku mięsa, roślinne źródła białka nie powinny pochodzić z jednego gatunku, lepsze jest połączenie kilku źródeł, np. kukurydzy, soi i grochu. Dobra karma roślinna nie powinna opierać się na zbożach, które często zawierają alergeny, a powinna zawierać odpowiedni zestaw witamin (np. B12) i minerałów, które znajdują się w mięsie.

Oto kilka przykładów składu surowcowego suchych karm wegetariańskich lub wegańskich dla psa, dostępnych na polskim rynku:

  • Karma 1: ziarna soi, całe ziarna pszenicy, semolina, kukurydza, nasiona słonecznika, minerały, olej kokosowy, drożdże piwowarskie, biały łubin, baobab, suszone algi morskie,
  • Karma 2: gluten kukurydziany (ok. 25%), ryż (ok. 22%), kukurydza (ok. 19%), jęczmień (ok. 15%), śruta ryżowa (ok. 9%), składniki mineralne, olej kukurydziany, siemię lniane, suszone wysłodki buraczane, drożdże, hydrolizowane ekstrakty z drożdży, inulina,
  • Karma 3: płatki ziemniaczane, groch (naturalne źródło aminokwasów), pasternak, marchew, pomidor, jabłko, olej rzepakowy, olej kokosow...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!
Sprawdź

Przypisy