Co zamiast mięsa?

Wegetariańskie karmy i przysmaki dla zwierząt

Dieta i suplementacja

Trendy obecne w branży spożywczej coraz częściej mają odzwierciedlenie w przemyśle pet food. Ludzie podczas komponowania własnego jadłospisu stawiają na ekologię oraz ograniczają spożycie mięsai podobnie chcą karmić swoje psy – nawet jeśli kupują gotowe karmy i przekąski, wybierają produkty naturalne, bez chemicznych dodatków i… mięsa. Stąd popyt na roślinne karmy dla zwierząt. Czy wegetariańskie karmy mogą stanowić zbilansowany posiłek, czy raczej urozmaicenie tradycyjnych posiłków mięsnych?

Weganizm i wegetarianizm są atrakcyjnymi konceptami szczególnie dla osób młodych, ponieważ pozwalają im realizować ideę dbałości o swoje zdrowie, a przy tym o środowisko i zwierzęta. Moda na wegetarianizm i weganizm przybiera na sile w wielu europejskich krajach, także wśród Polaków. W badaniach Mintel z końca 2017 roku wegetarianizm zadeklarowało 10% respondentów w wieku 16–24 i 11% w grupie wiekowej 25–34 lata. Do weganizmu przyznawało się odpowiednio 11% i 13% respondentów. 

Wegetarian z roku na rok przybywa

Natomiast w badaniu z 2019 roku, wykonanym na zlecenie RoślinnieJemy, czytamy, że młode osoby to grupa najchętniej rezygnująca ze spożycia produktów mięsnych i już co piąty młody Polak w ciągu miesiąca przed badaniem nie jadł mięsa. A to pokazuje, że zainteresowanie roślinnym odżywianiem wśród przedstawicieli młodego pokolenia jest coraz bardziej widoczne. Według analiz RoślinnieJemy, 26,7% wegetarian i wegan to osoby poniżej 24. roku życia, natomiast w grupie od 25 do 34 lat stanowili oni 24,4% ankietowanych. Co więcej, analitycy szacują, że nawe...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla PrenumeratorówCo zyskasz, kupując prenumeratę?
  • 6 wydań czasopisma "Animal Expert"
  • Dostęp do wszystkich archiwalnych numerów czasopisma w wersji elektronicznej
  • Zniżki na konferencje i szkolenia
  • ...i wiele więcej!

Przypisy