Autor: Martyna Woszczyło

Lekarz weterynarii, behawiorysta COAPE, specjalizuje się w prowadzeniu terapii zachowań psów i kotów. Posiada doświadczenie w zakresie praktyki klinicznej oraz medycyny behawioralnej. Praktykuje na terenie Wrocławia i okolic. 

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Zapalenia stawów u psów – CZĘŚĆ 2

Choroby zapalne stawów to skutek nie tylko pewnych nabytych schorzeń, ale także wrodzonych skłonności i nieprawidłowości. W drugiej części rozważań nad zapaleniami stawów u psów zostanie omówionych kilka innych schorzeń przebiegających z zapaleniem stawów, gdzie część z nich będzie wymagała interwencji na wczesnym etapie życia, kiedy to właściciel najczęściej nie spodziewa się konieczności podejmowania decyzji o operacji pupila. Cechą wspólną niżej omówionych schorzeń – oprócz wywoływania procesów zapalnych w stawie – jest to, iż nieodpowiednio, zbyt późno lub w ogóle nieleczone mogą i najprawdopodobniej będą prowadzić do osteoartrozy, czyli choroby zwyrodnieniowej stawów.

Czytaj więcej

Zapalenie stawów u psów Część 1

Jak wskazują badania, u 40% psów na którymś etapie życia rozwinie się jakiś rodzaj zapalenia stawów. Procesy zapalne w obrębie stawów powodują uszkodzenia chrząstek i kości, a także otaczających je tkanek miękkich, prowadząc do wystąpienia szeregu charakterystycznych objawów. Najczęstszą diagnozowaną postacią tej grupy schorzeń jest osteoartroza, diagnozowana przeważnie u starszych psów, znacznie obniżająca ich komfort życia.

Czytaj więcej

Wpływ zaburzeń hormonalnych na problemy behawioralne i terapię zachowania u kotów - cz. 2

Znaczenie występowania zaburzeń hormonalnych u kotów wykazujących problemy z zachowaniem wydaje się zjawiskiem w tej chwili jeszcze niedoszacowanym, a występującym nad wyraz często. W tym numerze publikujemy kontynuację artykułu poświęconego dwóm schorzeniom, które często łączą się ze zmianami w zachowaniu, nadczynności tarczycy i cukrzycy.

Czytaj więcej

Wpływ zaburzeń hormonalnych na problemy behawioralne i terapię zachowania u kotów

Znaczenie występowania zaburzeń hormonalnych u kotów wykazujących problemy z zachowaniem wydaje się być zjawiskiem w tej chwili jeszcze niedoszacowanym, a występującym nad wyraz często. W artykule oraz w jego kontynuacji, która ukaże się w kolejnym numerze, omówione zostaną dwa schorzenia, które często łączą się ze zmianami w zachowaniu – nadczynność tarczycy i cukrzyca.

Czytaj więcej

Jak karmić sukę w okresie ciąży i laktacji

Sukces hodowlany i odpowiednie prowadzenie suki oraz miotu szczeniąt zależne są od wielu czynników. Należą do nich dobry wybór zwierząt hodowlanych, troskliwe planowanie hodowli, zapewnienie psom zdrowego i stabilnego środowiska życia oraz utrzymywanie dobrej diety wszystkich zwierząt, w tym również reproduktorów oraz suk nieciężarnych.

Czytaj więcej

Psy ras brachycefalicznych – na co zwrócić uwagę podczas prowadzenia terapii behawioralnej

Rasy brachycefaliczne coraz częściej znajdują swoich miłośników i trafiają do naszych domów. Jednak decydując się na posiadanie tego typu psa, musimy pamiętać o ich specyfice, a zwłaszcza o ich problemach zdrowotnych. Czy zdajemy sobie sprawę, z czym borykają się te rasy na co dzień?

Czytaj więcej

Zachowania samonagradzające

Zachowania samonagradzające to każda czynność, która jest wzmacniana sama przez siebie, czyli grupa zachowań, które opłacają się zwierzęciu bez intencjonalnej nagrody ze strony właściciela. Choć w teorii zrozumienie istoty tych zachowań jest proste, w praktyce mogą one przysporzyć wielu problemów.

Czytaj więcej

Suplementacja w zaburzeniach lękowych

Zaburzenia lękowe u psów  to bardzo duża grupa przypadków, z którymi spotykamy się w praktyce behawioralnej. Niezależnie od przyczyn tych zaburzeń, ich leczenie należy do złożonych i trudnych. W terapii, poza modyfikacjami behawioralnymi, stosuje się także suplementy diety.

Czytaj więcej